Znajdź i kup oponę

(?)
(?)
samochod_zima_jak_dbac
Jak dbać o samochód

Jak dbać o samochód

którym nie jeździ się na co dzień?

Jeśli jesteś tzw. „niedzielnym kierowcą” i sporadycznie używasz samochodu to należy pamiętać że, długa przerwa w eksploatacji może mieć poważne konsekwencje .

Akumulator

Miniaturka artykuł.jpg

Samochody podczas postoju także zużywają prąd np. alarm, komputer czy zegar. Na szczególną uwagę zasługuje więc akumulator, który się z tych powodów rozładowuje. Dlatego w przypadku rzadkiego korzystania z samochodu, należy go co jakiś czas przetestować lub odpowiednio doładowywać. Można również zaopatrzyć się w ładowarkę podtrzymującą (około 60 zł) dzięki, której stan akumulatora pozostanie w dobrej kondycji. Dodatkowo polecamy zabezpieczyć smarem chroniącym przed utlenianiem newralgiczne punkty, takie jak styki czy połączenia elektryczne .

Tarcze hamulcowe oraz płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny przez co ma ograniczoną trwałość. Minimalna zawartość wilgoci obniża jego właściwości, dlatego niezależnie od ilości przejechanych kilometrów należy wymieniać płyn mniej więcej co 2 lata. Tracze hamulcowe oraz klocki należy regularnie sprawdzać pod kątem ich zużycia. Ich grubość powinna spełniać minimalne wymagania producenta danego pojazdu.

 

Opony

Stan ciśnienia w oponach należy kontrolować nawet wtedy gdy nie używamy auta zbyt często. Jest to bardzo ważne ponieważ, zbyt niskie ciśnienie w oponach może spowodować odkształcenia gumy, co jest niezwykle szkodliwe. Raz na jakiś czas dobrze jest przestawić auto chociażby o kilkadziesiąt centymetrów.

Wszystko na temat wymiany opon

Lakier

Najprostszym zabezpieczeniem lakieru jest nałożenie wosku na auto, ochroni on karoserię przed szkodliwym działaniem promieni UV, soli drogowej oraz ptasich odchodów.

Olej silnikowy

Niezależnie od tego czy samochód jest używany czy nie olej, który się w nim znajduje starzeje się np. przez kontakt z powietrzem. Dlatego warto wymieniać olej, zgodnie z zaleceniami producenta, niezależnie od przejechanych kilometrów, ale nie rzadziej niż raz w roku

Paliwo

Wbrew pozorom zbiornik paliwa auta, które większość czasu spędza na parkingu, powinien być pełny. Paliwo w kontakcie z powietrzem szybciej się starzeje wiec jeśli zbiornik będzie zatankowany do pełna będzie to ograniczone jednocześnie uchroni to przed skraplaniem się wody wewnątrz oraz korozją .

Odpalenie silnika nie wystarczy

Powszechnie stosowanie tak zwanego przepalenia silnika to podstawowy błąd, ponieważ przynosi to więcej szkód niż pożytku. Zbyt krótka praca silnika nie pozwala na odpowiednie odprowadzenie wilgoci oraz przesmarowanie auta, dlatego najlepiej co pewien czas wybrać się na krótką przejażdżkę, podczas której nasz silnik rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury .