TLUMIK
Badanie techniczne pojazdu

Badanie techniczne pojazdu

Badanie techniczne pojazdu - przydatne informacje

Średni wiek samochodów jeżdżących po polskich drogach wynosi 13,6 lat (wg raportu ACEA z 2018 r.), nic zatem dziwnego, że większość kierowców jest zobowiązana wykonywać przegląd techniczny raz w roku. Zwolnieni z corocznego przeglądu technicznego są właściciele aut zabytkowych oraz posiadacze nowych aut, którzy na przeglądzie technicznym auta powinni pojawić się nie później niż po 3 latach od dnia pierwszej rejestracji.

Dodatkowe badania techniczne pojazdu należy wykonać także po uczestnictwie auta w poważnym wypadku lub wykryciu usterki przez policjanta na drodze.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Gdzie można wykonać przegląd techniczny auta?

 • Ile kosztuje przegląd techniczny auta?

 • Jak wygląda przegląd techniczny?

 • Co w przypadku wykrycia usterki podczas badania technicznego?

 • Co jeśli zapomnisz o okresowym przeglądzie technicznym?

Przegląd techniczny auta krok po kroku

Gdzie wykonać przegląd techniczny auta?
Okresowe badanie techniczne auta można przeprowadzić zarówno w podstawowej (SKP), jak i okręgowej (OSKP) stacji kontroli pojazdów, znajdujących się na terenie całego kraju.

 
Czym różni się SKP od OSKP?
SKP to podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów, która wykonuje badania techniczne pojazdów o masie do 3,5 t, badania przyczep do tych pojazdów oraz dodatkowe badania techniczne pojazdów do 3,5 tony. Do SKP udają się więc właściciele: aut osobowych, motocykli, przyczep, aut dostawczych.
OSKP to Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, która wykonuje badania techniczne pojazdów o większej masie niż 3,5 t zarówno okresowe, jak i dodatkowe. OSKP wykonuje również badania techniczne samochodów po kolizjach, a także aut skierowanych przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę czy też pojazdów typu SAM (czyli zbudowanych przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej).
 
Ile kosztuje przegląd techniczny auta osobowego?
Badanie techniczne samochodu osobowego o masie całkowitej do 3,5 t napędzanego silnikiem benzynowym lub dieslem można wykonać od kwoty 99 zł. Inaczej jest z samochodami, które są wyposażone w instalację gazową LPG – tu koszt rośnie do kwoty ponad 160 zł, co jest spowodowane koniecznością skontrolowania dodatkowych elementów (m.in. sprawdzana jest szczelność instalacji).
Dodatkowo w 2017 roku w życie weszły regulacje, które nakładają obowiązek zapłaty za przegląd jeszcze przed wjazdem samochodu na kanał.

 
Jak wygląda przegląd techniczny?
Przegląd techniczny samochodu skupia się w głównej mierze na sprawdzeniu auta pod kątem bezpieczeństwa, a także ochrony środowiska. Składa się z trzech części:
 • identyfikacji auta,
 • sprawdzenia dodatkowego wyposażenia (dotyczy m.in. pojazdów z LPG i CNG, które wymagają dodatkowych regulacji),
 • oceny stanu podzespołów i układów
Identyfikacja pojazdu polega na sprawdzeniu numeru VIN wybitego na nadwoziu pojazdu z numerem w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta sprawdza również zgodność tablic rejestracyjnych. Jeśli numer VIN i numer rejestracyjny nie wzbudzają wątpliwości, diagnosta przystępuje do kontroli wyposażenia samochodu, tj. sprawdza, czy auto jest wyposażone w gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz komplet zagłówków (są one obowiązkowe, jeśli pojazd wyjechał z fabryki w nie wyposażony). Kontroli nie podlega apteczka która, choć niezbędna w trudnych sytuacjach, jest nieobowiązkowa.
 
Kolejnym krokiem jest kontrola szyb, a konkretnie sprawdzenie ich przepuszczalności i ogólnego stanu (pęknięcia). Zgodnie z prawem boczne szyby muszą przepuszczać 70% światła, a przednia – 75%. Idąc dalej, diagnosta kontroluje wycieraczki, stan spryskiwaczy, reflektory, oświetlenie – regulacja ustawień świateł pozycyjnych i drogowych, a także świateł stopu i cofania.

Następnie przechodzi do oględzin stanu ogumienia, zadaniem diagnosty jest sprawdzenie stanu zużycia opon – jeśli głębokość bieżnika w oponach będzie mniejsza niż 1,6 mm, wówczas będzie trzeba wymienić opony na nowe.
Po oględzinach zewnętrznych pojazdu, diagnosta przechodzi do tzw. meritum. Na tym etapie sprawdza:
 • układ kierowniczy — ewentualne luzy, stan drążków kierowniczych,
 • układ hamulcowy — badanie hamowania, sprawdzenie stanu hamulca awaryjnego,
 • układ wydechowy — głośność,
 • nadwozie — stan elementów nośnych w samochodzie, progów, ram,
 • zawieszenie — potencjalne luzy elementów metalowo-gumowych,
 • silnik - ewentualne wycieki, pomiar emisji szkodliwych związków,
Co w przypadku wykrycia usterki podczas badania technicznego?
Można podzielić usterki na 3 główne rodzaje:
 • stwarzające zagrożenie - usterki stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska
 • istotne – usterki techniczne mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;
 • drobne – czyli takie, które nie mają istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego ani nie zagrażają środowisku
Przy wykryciu drobnych diagnosta nie zatrzymuje dowodu rejestracyjnego i zobowiązuje właściciela samochodu do usunięcia usterek. Natomiast gdy w grę wchodzą usterki zagrażające życiu czy istotne, to obowiązkiem diagnosty jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego celem niedopuszczenia pojazdu do ruchu. Pojazd zostanie ponownie dopuszczony do ruchu w momencie gdy zostaną usunięte poważne usterki i przejdzie pozytywnie kolejny przegląd techniczny.

Co jeśli zapomnisz o okresowym przeglądzie technicznym?
Jazda samochodem bez ważnego przeglądu technicznego grozi:
 • mandatem od 20 do 500 zł
 • zatrzymaniem/unieruchomieniem pojazdu przez policję aż do momentu naprawy usterki i otrzymania pozytywnej opinii ze stacji kontroli pojazdów (od 1.10.2018 nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, ale w momencie rutynowej kontroli, policja sprawdza w systemie elektronicznym czy dany pojazd ma ważny przegląd techniczny. Jeśli nie wówczas potrzebna będzie laweta do odholowania pojazdu).
 • utratą możliwości uzyskania odszkodowania w razie wypadku - ubezpieczyciel może wskazywać na bezpośredni lub pośredni wpływ braku badania technicznego na wypadek.

 

Znajdź najbliższy serwis Euromaster, w którym jest stacja kontroli pojazdów