

Jak zabezpieczyć szyby
Jak naprawić powstałe zarysowania
Najważniejsze dla kierowcy jest bezpieczeństwo. Wpływa na nie bezpośrednio odpowiedni stan oraz czystość szyb w pojeździe. Jeżeli szyby, a szczególnie szyba przednia jest zabrudzona, zaparowana, porysowana lub uszkodzona to komfort prowadzenia auta oraz bezpieczeństwo spadnie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę warunki, w których widoczność jest ograniczona takie jak: mgła, obfity deszcz, zmierzch to stan szyb ma pierwszorzędne znaczenie. Porysowana szyba z czasem staje się matowa, dodatkowo powoduje refleksy świateł innych pojazdów nieprzyjemne dla oka.
Jak powstają uszkodzenia szyb

Wszystkie podzespoły i elementy pojazdów z czasem się zużywają, dzieje się tak również z szybami. Trudno jest to w porę zauważyć, gdyż jest to powolny proces. Kontrast możemy dostrzec, gdy przesiądziemy się do auta z szybami w odpowiednim stanie i nagle zaczniemy obserwować wszystko dookoła bardzo wyraźnie! Powodów zarysowania szyb jest wiele, ale na szczęście nie jesteśmy bezradni. Najczęściej stan szyb zależy od nas samych i tego na ile dobrze o nie dbamy. Jeżeli poświęcamy szybom odpowiednią ilość uwagi możemy uchronić je przed uszkodzeniami. Jedyne, na co nie mamy wpływu to uderzenia dokonane przez różnego rodzaju kamyki, żwir i inne ciała stałe, które skutkują odpryskami i zarysowaniami, a w najgorszym wypadku uszkodzeniom szyby takim jak „krowie oko”, „gruzowisko” czy „gwiazda. Na szczęście wszystko da się naprawić, również szyby! Tego typu uszkodzenia dotyczą najczęściej szyby przedniej. Warto zwrócić uwagę na:
Wycieraczki

Wycieraczki, nieodłączny kompan przedniej i tylnej szyby, a co za tym idzie najczęstszy sprawca porysowanej szyby, w przypadku gdy pióra wycieraczek wymieniane są zbyt rzadko. Najistotniejszą rzeczą jest, aby guma piór była miękka, stała i nie pokruszona, wtedy będzie dobrze odprowadzała padający deszcz i inne płyny. Guma traci swoją wartość relatywnie szybko stając się twardą i skruszałą. Jeżeli osadzony na szybie śnieg lub lód traktujemy wycieraczkami w celu oczyszczenia szyby, możemy być pewni, że wycieraczka zużyje się dużo szybciej. Receptą jest systematyczna wymiana całych piór wycieraczek lub samych gumek –najlepiej raz na sześć miesięcy, albo jeszcze częściej w zależności od stopnia zużywania się wycieraczek. Naprawdę warto zwracać uwagę na stan wycieraczek. Zniszczone, wyeksploatowane pióro rysuje szybę w charakterystyczny łukowaty sposób – naprawimy to tylko i wyłącznie drogim polerowaniem lub jeszcze droższą wymianą całej szyby (jeżeli całkowicie zapomnimy o wycieraczkach i o szybę zaczną trzeć metalowe elementy).
Płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy to przyjaciel szyby. Drobinki pyłu, kurzu lub piasku osadzają się na szybie oraz wycieraczkach, dlatego gdy chcemy umyć szybę powinniśmy zadbać o to, aby nie była ona sucha gdyż możemy ją wtedy łatwo zarysować. Dlatego uzupełniony płyn w zbiorniku spryskiwacza i jego używanie, pozwoli uchronić szybę od zarysowań. Nie warto oszczędzać na takim płynie. Czasami warto trochę dołożyć na preparat, który lepiej usuwa powstałe zanieczyszczenia, owady, ptasie odchody czy żywicę drzew i dodatkowo zabezpieczy szybę na przykład „niewidzialną wycieraczką”.
Niestety same wycieraczki i płyn nie wystarczą! Pielęgnacja i dbanie o szyby samochodowe jest bardzo ważne, aby zachować ich atrakcyjny wygląd i przejrzystość na długie lata. Stosowanie się do pewnych zasad pozwoli nam to osiągnąć:
-
Przede wszystkim – systematyczność! Po jakimś czasie, pewne zabrudzenia na szybach nie tylko stają się trudniejsze do usunięcia, ale sprzyjają również powstawaniu mikrouszkodzeń, które w przyszłości będą powodem widocznych zmian na szybie.
-
Szyby myjemy regularnie, to już wiemy. Warto zaznaczyć, że dbamy o czystość wszystkich szyb w aucie. Tak, małe, trójkątne szybki też są ważne. Oczywiście nie zapominamy o wyczyszczeniu szyby również wewnątrz, w środku też szyba potrafi się mocno zabrudzić!
-
Odpowiednie kosmetyki samochodowe to podstawa. Preparaty, których będziemy używać mogą występować w formie sprayów, pianek, mgiełek itd. Pamiętajmy, aby były one przeznaczone tylko i wyłącznie dla pojazdów! Płyn do mycia szyb, który używamy w domu się do tego nie nadaje ponieważ zawiera amoniak, szkodliwy dla elementów tapicerki oraz przyciemnianych szyb.
-
Kosmetyki to nie wszystko, narzędzia pracy też są istotne. Wszelkiego rodzaju szmatki, gąbki kuchenne i inne ścierki nie nadają się do odpowiedniego czyszczenia szyb. Najlepszym przyjacielem jest mikrofibra Używanie ręczników z mikrofibry zapewnia czyszczenie na najwyższym poziomie, delikatnie i bez smug. Są one ogólnodostępne, a przepranie pod bieżącą wodą z mydłem pozwala na ich kolejne użycie.
-
Poprawę komfortu jazdy i przede wszystkim widoczności może zapewnić środek „odpychający” wodę. Tak zwana niewidzialna wycieraczka bardzo pomoże w nocy oraz podczas deszczu. Możemy kupić płyn do spryskiwaczy, który już zawiera taką formułę (tylko dwa złote droższy od normalnego) lub jako osobny preparat.
-
Nie zapomnijmy o wycieraczkach! Nie zwracajmy na nie uwagi tylko przy wymianie. Aby dobrze nam się jeździło podczas deszczu przetrzyjmy wcześniej gumy wycieraczek szmatką lub papierem. W lecie wystarczy to zrobić raz na dwa – trzy tygodnie, zimą trochę częściej. Obserwujmy również stan piór, wymieńmy w odpowiednim momencie.
Pielęgnacja i dbanie o szyby nie należy do najtrudniejszych zadań, wystarczy odrobina czasu i cierpliwości. Porysowane szyby możemy wypolerować, a uszkodzenia powstałe nagle i nieoczekiwanie naprawić np. w serwisach Euromaster! Warto pamiętać, że w wyniku odprysku na szybie cała konstrukcja nadwozia traci wytrzymałość, szyba może dalej pękać, zmienia się załamanie światła i pogarsza się pole widzenia kierowcy. W serwisach Euromaster możemy dokonać naprawy uszkodzonej szyby już w przeciągu 60 minut! Co ciekawe, w zależności od warunków zawartych w polisie ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel przejmuje koszty naprawy więc będzie ona darmowa. Wystarczy zapytać! Nasi pracownicy chętnie udzielą Państwu informacji.