jak dbac o szyby
Jak zabezpieczyć szyby

Jak zabezpieczyć szyby

Jak naprawić powstałe zarysowania

Najważniejsze dla kierowcy jest bezpieczeństwo. Wpływa na nie bezpośrednio odpowiedni stan oraz czystość szyb w pojeździe. Jeżeli szyby, a szczególnie szyba przednia jest zabrudzona, zaparowana, porysowana lub uszkodzona to komfort prowadzenia auta oraz bezpieczeństwo spadnie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę warunki, w których widoczność jest ograniczona takie jak: mgła, obfity deszcz, zmierzch to stan szyb ma pierwszorzędne znaczenie. Porysowana szyba z czasem staje się matowa, dodatkowo powoduje refleksy świateł innych pojazdów nieprzyjemne dla oka.

Jak powstają uszkodzenia szyb

jak dbac o szyby.jpg

Wszystkie podzespoły i elementy pojazdów z czasem się zużywają, dzieje się tak również z szybami. Trudno jest to w porę zauważyć, gdyż jest to powolny proces. Kontrast możemy dostrzec, gdy przesiądziemy się do auta z szybami w odpowiednim stanie i nagle zaczniemy obserwować wszystko dookoła bardzo wyraźnie! Powodów zarysowania szyb jest wiele, ale na szczęście nie jesteśmy bezradni. Najczęściej stan szyb zależy od nas samych i tego na ile dobrze o nie dbamy. Jeżeli poświęcamy szybom odpowiednią ilość uwagi możemy uchronić je przed uszkodzeniami. Jedyne, na co nie mamy wpływu to uderzenia dokonane przez różnego rodzaju kamyki, żwir i inne ciała stałe, które skutkują odpryskami i zarysowaniami, a w najgorszym wypadku uszkodzeniom szyby takim jak „krowie oko”, „gruzowisko” czy „gwiazda. Na szczęście wszystko da się naprawić, również szyby! Tego typu uszkodzenia dotyczą najczęściej szyby przedniej. Warto zwrócić uwagę na:

Wycieraczki

wycieraczki-page-imag.png

Wycieraczki, nieodłączny kompan przedniej i tylnej szyby, a co za tym idzie najczęstszy sprawca porysowanej szyby, w przypadku gdy pióra wycieraczek wymieniane są zbyt rzadko. Najistotniejszą rzeczą jest, aby guma piór była miękka, stała i nie pokruszona, wtedy będzie dobrze odprowadzała padający deszcz i inne płyny. Guma traci swoją wartość relatywnie szybko stając się twardą i skruszałą. Jeżeli osadzony na szybie śnieg lub lód traktujemy wycieraczkami w celu oczyszczenia szyby, możemy być pewni, że wycieraczka zużyje się dużo szybciej. Receptą jest systematyczna wymiana całych piór wycieraczek lub samych gumek –najlepiej raz na sześć miesięcy, albo jeszcze częściej w zależności od stopnia zużywania się wycieraczek. Naprawdę warto zwracać uwagę na stan wycieraczek. Zniszczone, wyeksploatowane pióro rysuje szybę w charakterystyczny łukowaty sposób – naprawimy to tylko i wyłącznie drogim polerowaniem lub jeszcze droższą wymianą całej szyby (jeżeli całkowicie zapomnimy o wycieraczkach i o szybę zaczną trzeć metalowe elementy).

Płyn do spryskiwaczy

Euromaster poleca-plyn-do-spryskiwaczy-maxmasters-02.jpg

Płyn do spryskiwaczy to przyjaciel szyby. Drobinki pyłu, kurzu lub piasku osadzają się na szybie oraz wycieraczkach, dlatego gdy chcemy umyć szybę powinniśmy zadbać o to, aby nie była ona sucha gdyż możemy ją wtedy łatwo zarysować. Dlatego uzupełniony płyn w zbiorniku spryskiwacza i jego używanie, pozwoli uchronić szybę od zarysowań. Nie warto oszczędzać na takim płynie. Czasami warto trochę dołożyć na preparat, który lepiej usuwa powstałe zanieczyszczenia, owady, ptasie odchody czy żywicę drzew i dodatkowo zabezpieczy szybę na przykład „niewidzialną wycieraczką”.

Niestety same wycieraczki i płyn nie wystarczą! Pielęgnacja i dbanie o szyby samochodowe jest bardzo ważne, aby zachować ich atrakcyjny wygląd i przejrzystość na długie lata. Stosowanie się do pewnych zasad pozwoli nam to osiągnąć:

  • Przede wszystkim – systematyczność! Po jakimś czasie, pewne zabrudzenia na szybach nie tylko stają się trudniejsze do usunięcia, ale sprzyjają również powstawaniu mikrouszkodzeń, które w przyszłości będą powodem widocznych zmian na szybie.

  • Szyby myjemy regularnie, to już wiemy. Warto zaznaczyć, że dbamy o czystość wszystkich szyb w aucie. Tak, małe, trójkątne szybki też są ważne. Oczywiście nie zapominamy o wyczyszczeniu szyby również wewnątrz, w środku też szyba potrafi się mocno zabrudzić!

  • Odpowiednie kosmetyki samochodowe to podstawa. Preparaty, których będziemy używać mogą występować w formie sprayów, pianek, mgiełek itd. Pamiętajmy, aby były one przeznaczone tylko i wyłącznie dla pojazdów! Płyn do mycia szyb, który używamy w domu się do tego nie nadaje ponieważ zawiera amoniak, szkodliwy dla elementów tapicerki oraz przyciemnianych szyb.

  • Kosmetyki to nie wszystko, narzędzia pracy też są istotne. Wszelkiego rodzaju szmatki, gąbki kuchenne i inne ścierki nie nadają się do odpowiedniego czyszczenia szyb.  Najlepszym przyjacielem jest mikrofibra Używanie ręczników z mikrofibry zapewnia czyszczenie na najwyższym poziomie, delikatnie i bez smug. Są one ogólnodostępne, a przepranie pod bieżącą wodą z mydłem pozwala na ich kolejne użycie.

  • Poprawę komfortu jazdy i przede wszystkim widoczności może zapewnić środek „odpychający” wodę. Tak zwana niewidzialna wycieraczka bardzo pomoże w nocy oraz podczas deszczu. Możemy kupić płyn do spryskiwaczy, który już zawiera taką formułę (tylko dwa złote droższy od normalnego) lub jako osobny preparat.

  • Nie zapomnijmy o wycieraczkach! Nie zwracajmy na nie uwagi tylko przy wymianie. Aby dobrze nam się jeździło podczas deszczu przetrzyjmy  wcześniej gumy wycieraczek szmatką lub papierem. W lecie wystarczy to zrobić raz na dwa – trzy tygodnie, zimą trochę częściej. Obserwujmy również stan piór, wymieńmy w odpowiednim momencie.

Pielęgnacja i dbanie o szyby nie należy do najtrudniejszych zadań, wystarczy odrobina czasu i cierpliwości. Porysowane szyby możemy wypolerować, a uszkodzenia powstałe nagle i nieoczekiwanie naprawić np. w serwisach Euromaster! Warto pamiętać, że w wyniku odprysku na szybie cała konstrukcja nadwozia traci wytrzymałość, szyba może dalej pękać, zmienia się załamanie światła i pogarsza się pole widzenia kierowcy. W serwisach Euromaster możemy dokonać naprawy uszkodzonej szyby już w przeciągu 60 minut! Co ciekawe, w zależności od warunków zawartych w polisie ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel przejmuje koszty naprawy więc będzie ona darmowa. Wystarczy zapytać! Nasi pracownicy chętnie udzielą Państwu informacji.