Olej-silnikowy-total
Wymiana oleju?

Wymiana oleju?

Wymieniać czy nie wymieniać i jak często?

Prawie każdy słyszał i wie, że olej silnikowy należy wymieniać. Gorzej z wiedzą jak często dokonywać takiej wymiany, na jaki olej wymieniać, a co najważniejsze, dlaczego w ogóle wymieniać olej w silniku. A wiedza ta i jej stosowanie mają kapitalny wpływ na żywotność każdego silnika.

Olej silnikowy ma naprawdę kilka ważnych zadań do spełnienia.

Smarowanie

Jego najbardziej znaną funkcją jest funkcja smarowania elementów silnika w celu zmniejszenia tarcia. Dzięki temu zapobiegamy zużyciu elementów ruchomych silnika, a tym samym wydłużamy jego żywotność. A wyzwanie jest nie lada, w ciągu jednej sekundy każdy z tłoków porusza się w górę i w dół nawet ponad 100 razy!

Chłodzenie

Bardzo istotną funkcją, o której mało się mówi to chłodzenie silnika. Nawet do 30% wydzielanego przez silnik ciepła, odprowadzana jest poprzez olej silnikowy. Temperatura, do jakiej potrafią się rozgrzać tłoki to 250°C. To właśnie olej mam za zadanie również chłodzić tłok i pierścienie. 

Czyszczenie

Miejsca, do których dociera olej, są nie tylko smarowane, ale i czyszczone. A jest, co czyścić, gdyż, mimo, że silniki są coraz doskonalsze, to na skutek spalania paliwa i niewielkiej ilości oleju w cylindrach wytrąca się w procesie spalania osad węglowy, czyli nagar. W wysokich temperaturach olej ulega również utlenieniu przez co powstają szlamy i osady. Dobry olej wymywa te zanieczyszczenia rozpuszczając je i utrzymując w swojej objętości do jego wymiany. Nagromadzenia zanieczyszczeń w oleju silnikowym jest główny powodem, dla którego należy olej silnikowy regularnie wymieniać.

Ochrona

W procesie spalania dochodzi do wielu reakcji chemicznych. Powstają również kwaśne związku przedostające się do oleju. Dobry olej neutralizuje je i zabezpiecza silnik przed korozją. Związków neutralizujących jest ograniczona ilość. Jest to następny powód dlaczego tak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego.

Mineralny czy syntetyczny?

Mimo lepszych właściwości oleju syntetycznego, przy doborze należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu. Olej syntetyczny ma znacznie lepsze właściwości niskotemperaturowe i wyższą odporność na utlenianie przez co daje znacznie lepsze zabezpieczenie silnika przy rozruchu i mniejszą ilość zanieczyszczeń podczas pracy. 

Więcej przeczytasz w naszym artykuje "Mineralny czy syntetyczny"

Jak wymienić olej?

W przypadku braku instrukcji dotyczącej wymiany oleju polecamy korzystanie ze strony

dobierz-olej.totalpolska.pl