jak_sprzedac_samochod
Jak przygotować auto do wiosny?

Jak przygotować auto do wiosny?

poradnik kierowcy

Po zimie warto jest zrobić gruntowny przegląd auta. Przygotowanie samochodu przed latem to jednak nie tylko zmiana opon. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Karoseria auta

mycie_auta_zima_page_image.png

To w jakim stanie jest karoseria po zimie, najlepiej sprawdzisz przez dokładne umycie auta. Bardzo solidnie umyj podwozie oraz wnęki nadkoli. Sól oraz piasek, który zalega na drogach zimą ma bardzo szkodliwy wpływ na stan pojazdu. Drobinki dostają się w zakamarki podwozia i to właśnie w tych miejscach powinieneś zadbać o skrupulatne czyszczenie oraz zakonserwowanie blachy.

Kontrola podwozia

Stan dróg pozostawia wiele do życzenia i niestety po każdej zimie jest coraz gorszy, co wystawia zawieszenie na ciężką próbę. Przygotowując się do sezonu letniego szczególną uwagę zwróć właśnie na stan zawieszenia, ale również i na układ kierowniczy czy przewody hamulcowe – ich gumowe elementy mogły ulec uszkodzeniu w starciu z lodem.

Uzupełnienie / Wymiana płynów

Skontroluj nie tylko ich poziom, ale w miarę możliwości ich jakość. Szczególną uwagę zwróć na olej silnikowy, ponieważ w niskich temperaturach ma znaczenie czy używasz oleju mineralnego czy syntetycznego. Ten pierwszy warto wymieniać właśnie przed zimą, natomiast produkt syntetyczny jest bardziej odporny na mróz. Poza olejem warto jest sprawdzić stan wszystkich płynów tj.: płynu hamulcowego, chłodniczego, a także płynu do spryskiwaczy (warto jest zastąpić płyn zimowy płynem letnim ze względu na inne właściwości obu płynów).

Wycieraczki

wycieraczki-page-imag.png

Wycieraczki powinno się wymieniać przed i po sezonie, czyli tak naprawdę przed zimą i po zimie. Wymiana wycieraczek po zimie jest o tyle istotna, że jeśli zima była mroźna, to guma została w dużej części uszkodzona i może nie wycierać dobrze szyby.

Dywaniki samochodowe

Dywaniki gumowe znacznie lepiej sprawdzają się zimą, wiosną natomiast miejsce gumowych dywaników mogą zająć welurowe. Wyglądają bardziej estetycznie i łatwiej jest zadbać o ich czystość. Spokojnie można je wyprać, wystarczy użyć odpowiedniego środka oraz twardej szczotki, a dywanik znów będzie wyglądał jak nowy.

Klimatyzacja

klimatyzajca_page_image.png

Wiosna to najlepszy czas na serwis klimatyzacji. Brak regularnego serwisu (tzw. odgrzybiania klimatyzacji) może wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie. Klimatyzacja samochodowa jak większość urządzeń w samochodzie, nieustannie narażona jest na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy. Każde zaniedbanie może doprowadzić do wycieków gazu, co może z kolei spowodować słabsze schładzanie wnętrza samochodu, a nawet zwiększone ryzyko zatarcia sprężarki klimatyzacji.