Znajdź i kup oponę

(?)
(?)
page image - oferta opon
Kiedy kupić opony

Kiedy kupić opony

Czy zakup przed sezonem się opłaca?

Większość właścicieli samochodów stojąc przed decyzją zakupu nowego ogumienia zadaje sobie pytanie kiedy dokonać zakupu opon by zaoszczędzić pieniądze. Pojawiają się rozważania czy opony letnie lepiej jest zakupić zimą, czy może jednak poczekać do lata?

ZAKUP OGUMIENA PRZED SEZONEM

znajdx-opone.gif

Cena pewnych towarów zmienia się niekiedy nawet kilkukrotnie w ciągu roku.  Jeśli zamierzamy kupić opony, nie warto odkładać tej decyzji na ostatni moment. W ciągu całego roku  rozbieżność w cenie detalicznej opony może wynieść nawet 30%  w zależności od okresu kupna. W znacznej mierze ceny ogumienia dyktują kryteria współpracy między dystrybutorami, a  producentami. Dystrybutorzy opon w zamian za pewne profity przyjmują na siebie zobowiązanie magazynowania towaru. Opony letnie trafiają do magazynów w samym środku zimy – zazwyczaj jest to przełom stycznia i lutego.  Podobna sytuacja występuje z oponami zimowymi – te docierają już w maju do magazynów dystrybutorów.  W efekcie tego chcąc przyspieszyć popyt, sprzedawcy często obniżają ceny, aby zrobić miejsce na kolejne dostawy. Pierwsze wnioski przywołują się więc same.

Opony letnie warto zakupić na początku roku, natomiast zakupem opon zimowych warto zainteresować się zaraz po długim majowym weekendzie i bezpośrednio przed okresem wakacyjnym. Ostatecznie to, ile tak naprawdę zaoszczędzimy na zakupie opon przed sezonem, zależy od tego, jak dynamiczny będzie dany sezon. 

KUPNO OPON PO SEZONIE

Zaoszczędzić możemy również kupując opony po sezonie. Dystrybutorzy, którym nie udało się sprzedać zmagazynowanego zapasu opon nie mają wyboru. Chcąc ominąć przymus   magazynowania produktów przez kolejny rok i chcąc odmrozić kapitał decydują się na kolejne obniżki cen. Korzystając z posezonowych obniżek zaoszczędzamy znacznie więcej jednak musimy liczyć się też z tym, że z zakupionych opon skorzystamy dopiero w kolejnym sezonie. Nie stanowi to żadnego problemu jeśli i tak zamierzaliśmy wymienić ogumienie dopiero na przyszły rok. Decydując się na zakup opon po sezonie musimy jednak liczyć się z ryzykiem, że wybrany przez nas produkt może cieszyć się dużym zainteresowaniem, przez co jego cena spadnie nieznacznie bądź towar zostanie wcześniej wyprzedany. Należy jeszcze wspomnieć, że opony z poprzedniego sezonu nic nie tracą na swojej jezdnej wartości. 

 

W praktyce jednak większość klientów decyduje się na zakup opon w trakcie sezonu wymiany opon. Jest to wygodne, opony są zawsze dostępne, a serwisy oferują wiele promocji.

KUPUJĄC OPONY W SEZONIE BĘDĄ PROSTO Z FABRYKI ?

Rozważając sprawy związane z zakupem opon, warto objaśnić jeszcze kilka niepewności z tym związanych, które mogą pojawić się w głowach kierowców.

Po pierwsze, należy wyzbyć się przeświadczenia, że opony kupione w szczycie sezonu zostały wyprodukowane niedawno i są przywiezione „prosto z fabryki”. Prawda jest taka, że kupując opony w kwietniu otrzymamy dokładnie ten sam towar, który otrzymalibyśmy w styczniu, z tą jednak różnicą, że ten drugi miałby zdecydowanie wyższą cenę.  

Czy opony zimowe są tańsze w letnim okresie?

kup-w-dobrej-cenie.gif

Podejmując decyzję o zakupie i wymianie ogumienia, większość kierowców często popełnia podobny błąd – wczesną wiosną poszukują letnich opon, a na początku zimy kupują „zimówki”. Niestety, czekając do ostatniego momentu z kupnem opon narażamy się na pewne utrudnienia – po pierwsze kupując opony w szczycie sezonu płacimy za nie sporo więcej, po drugie musimy liczyć się z niemałymi kolejkami w serwisach i z dłuższym czasem oczekiwania na zamówiony towar. Żeby zaoszczędzić czas i co najważniejsze pieniądze wystarczy tylko poznać odpowiedni moment na zakupy. Zdecydowanie najtańszy towar zakupimy bezpośrednio przed rozpoczęciem i zaraz po zakończeniu sezonu wymiany opon. 

Jak więc możemy zauważyć, jeśli musimy wymienić ogumienie w naszym samochodzie i jesteśmy w stanie odpowiednio wcześniej zaplanować swoje wydatki, zdecydowanie powinniśmy kupować opony przed lub po sezonie. Metoda ta wytwarza dla nas czysty zysk, nie powodując przy tym właściwie żadnych niedogodności.