Znajdź i kup oponę

(?)
(?)
page image - oferta opon
Jak dobrze wybrać opony

Jak dobrze wybrać opony

10 praktycznych wskazówek

Użytkując auto, należy zwracać uwagę na wiele czynników związanych z jego eksploatacją. Jednym z ważniejszych elementów są opony. To one odpowiadają za zachowanie auta na drodze. Na co trzeba zwrócić uwagę przed kupnem opon, aby ich późniejsze użytkowanie nie stanowiło problemów? W kilku punktach przedstawimy najważniejsze elementy.

Rozmiar opon

To od niego właśnie należy rozpocząć wybieranie opon. Powinny być one dopasowane do modelu auta i do warunków, w jakich planowane jest jego użytkowanie. Odpowiedni rozmiar nowej opony odczytamy na przykład z tej już zamontowanej na kole. Parametry te opisane są z boku opony i mają np. formę 185/65 R14 86 T, gdzie 185 oznacza szerokość opony w milimetrach, 65 – współczynnik profilu zaś R14: średnicę felgi, na której możemy zamontować daną oponę.

 

Nośność opon oraz ich indeks prędkości

Kolejne ważne elementy, na które należy zwrócić uwagę to indeks nośności i indeks prędkości. W zamieszczonym powyżej przykładzie liczba 86 oznacza indeks nośności, czyli maksymalne obciążenie dla danego modelu opony, litera zaś to indeks prędkości (np. T oznacza, że maksymalną prędkością dla tego modelu opony jest 190 km/h). Warto wiedzieć, że nie można stosować opon o niższych indeksach nośności i prędkości niż homologowane. Obniża to bowiem znacznie bezpieczeństwo ich stosowania oraz przyspiesza zużycie. Może też stać się podstawą do odmowy wypłacenia przez firmę ubezpieczeniową odszkodowania w razie wypadku.

Warunki użytkowania

Wybierając opony, należy mieć na uwadze warunki, w jakich będą one przeważnie użytkowane. Na lato poleca się wybór ogumienia, które zapewnia pojazdowi lepsze właściwości trakcyjne w czasie jazdy na suchych drogach. Jeśli planowane jest używanie auta w warunkach głównie miejskich i podmiejskich, na dobrze utrzymanych drogach – warto zastanowić się nad kupnem opon całorocznych. Umożliwiają one bezpieczną jazdę, niezależnie od pory roku. Są to np. wprowadzone niedawno na rynek opony CrossClimate firmy Michelin. Ogumienie to klasyfikuje się jako letnie. Jednak dzięki odpowiedniej budowie, składowi mieszanki i rzeźbie bieżnika, zapewnia dobrą trakcję auta w szerokim zakresie temperatur i stanów nawierzchni dróg. W przypadku, kiedy zachodzi konieczność jazdy także w bardzo trudnych warunkach pogodowych, takich jak mróz czy śnieżyca, najlepiej wymienić opony na zimowe. Wytwarzane są one z innej, bardziej miękkiej mieszanki, a ich bieżnik jest głębszy i ma więcej wycięć, czyli tzw. lamelek. Jeśli przewiduje się częste używanie auta (szczególnie, jeśli jest to model mocniejszy i szybszy niż standardowo) w różnych warunkach drogowych, warto sięgnąć po opony wyższej klasy, np. modele oferowane przez firmy Michelin, Kleber lub BFGoodrich.

Rodzaj bieżnika

Różne warunki i style jazdy wymagają wyboru różnych rodzajów bieżnika. Podstawowy model to symetryczny. Jest on polecany szczególnie w oponach letnich – w warunkach zimowych raczej się nie sprawdzi. Jego budowa zapewnia wysoki komfort akustyczny opony, a w połączeniu z odpowiednią mieszanką gumy obniża spalanie paliwa (jest to możliwe dzięki niższym oporom toczenia).

Inną, popularną grupą, są opony o bieżnikach kierunkowych. W wyniku określonego przez producenta kierunku toczenia, opony te mają charakterystyczny bieżnik w kształcie litery V, zapewniający efektywne odprowadzanie wody oraz dobrą reakcję na przyspieszanie i hamowanie pojazdu. Montowanie ich poleca się w samochodach o dużych mocach silników. Kolejną grupą są opony z bieżnikiem asymetrycznym, dominujące w ofercie producentów ogumienia. Wewnętrzna część bieżnika jest w tym przypadku mocniej ponacinana i odpowiada za odprowadzanie wody spod kół. Zewnętrzna część opony jest z kolei odpowiedzialna za właściwości trakcyjne w czasie jazdy na wprost i w momencie zakręcania. Asymetryczna budowa przyczynia się do większej (niż w przypadku opon symetrycznych) stabilności auta w zakrętach, zwiększenia żywotności bieżnika oraz komfortu użytkowania.

Klasa opon

Ze stylem jazdy i jej warunkami warto powiązać klasę wybieranych opon. Każdy, dobry producent oferuje wybór marek opon różnych klas. Podstawowy podział zakłada klasy: ekonomiczną, średnią i wyższą, przy czym cena jest tutaj odzwierciedleniem możliwości oferowanego produktu. I tak:

  • Opony klasy ekonomicznej, oparte na sprawdzonych rozwiązaniach, tworzone są z myślą o funkcjonalności za niewielką cenę. Poleca się je do aut niższych i średnich klas. Są dobrym wyborem dla osób, poszukujących tańszego ogumienia do swojego auta, preferujących spokojny typ jazdy w warunkach miejskich, przy niewielkich miesięcznych przebiegach. Przykładami opon klasy ekonomicznej są modele marek Dębica, Barum, Dayton lub Zeetex.
  • Średnia klasa opon to kompromis pomiędzy ceną a jakością. Są doskonałym wyborem dla tych użytkowników, którzy nie potrzebują maksymalnych osiągów, mają jednak sprecyzowane wymagania, których podstawowe modele nie będą w stanie spełnić. Ogumienie klasy średniej nadaje się zarówno do jazdy w warunkach miejskich, jak i na dłuższych trasach, do spokojnej lub umiarkowanej jazdy po suchych i mokrych nawierzchniach. Dostępne jest zarówno dla małych pojazdów miejskich, jak i dla dużych SUV-ów. Typowi przedstawicie tej klasy to marki BFGoodrich, Kleber, Uniroyal, Fulda, czy Firestone.
  • Opony klasy wyższej to bezkompromisowa jakość dla najbardziej wymagających kierowców. To właśnie te modele są pierwszymi, w których stosuje się innowacyjne mieszanki czy nowe wzory bieżników, zapewniające największe bezpieczeństwo i najlepsze właściwości trakcyjne, niezależnie od warunków pogodowych. Opony takie powinni wybrać kierowcy pojazdów o dużych mocach silnika, gdyż tylko one pozwolą wydobyć z aut pełnie ich możliwości. Doskonale sprawdzą się w czasie codziennej jazdy, ale nie zawiodą nawet w najtrudniejszej trasie. Typowym przedstawicielem opon klasy wyższej jest marka Michelin.

Cena

Jest ona dla wielu osób pierwszym kryterium wyboru. Przed dokonaniem zakupu warto jednak pamiętać, że w przypadku opon cena jest odzwierciedleniem ich jakości i możliwości. Zjawisko płacenia „za znaczek”, czy „za markę” w przypadku ogumienia praktycznie nie istnieje. Dlatego wybierając opony z określonego przedziału cenowego, warto poznać ich możliwości, tak, aby nie dochodziło później do nieporozumień związanych ze złym doborem opon do modelu auta.

Nowe czy używane?

Kierując się ceną, nie warto sięgać po opony używane po regeneracji. Nawet jeśli jest to ogumienie dobrych marek, będzie ono charakteryzowało się gorszymi właściwościami użytkowymi od ich nowych odpowiedników, a czasami nawet od opon niższych klas. Ponadto, używanie źle zregenerowanych opon, niesie za sobą zwiększone ryzyko uszkodzenia ich w czasie eksploatacji.

Czas gwarancji.

Data produkcji jest czynnikiem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę w czasie kupna nowych opon, ponieważ długość gwarancji zdecydowanie różni się, w zależności od poszczególnych producentów. Ponadto, niektórzy liczą okres gwarancyjny np. na 4 lub 5 lat od daty produkcji, inni natomiast dopiero od daty rozpoczęcia eksploatacji. W przypadku opon Michelin gwarancja trwa 7 lat od czasu rozpoczęcia użytkowania (nie więcej jednak niż 10 lat od daty produkcji).

 

Reklamacje

Wybierając miejsce zakupu opon, należy sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. Producenci na liście wyłączeń umieszczają najczęściej takie elementy jak: nieprawidłowy montaż i demontaż opon, uszkodzenia wynikające z nieprawidłowej techniki jazdy lub eksploatacji w niesprawnym aucie, uszkodzenia powstałe w czasie nieprawidłowych warunków przechowywania lub na skutek zewnętrznych uszkodzeń mechanicznych. Wszystkie powyższe zdarzenia mogą stanowić podstawę do odrzucenia reklamacji.

Dodatkowe elementy

Przed zakupem warto zwrócić także uwagę na „wartości dodane”. Niektóre sklepy współpracujące bezpośrednio z producentami są w stanie zaoferować atrakcyjne bonusy w postaci wydłużonej gwarancji, upominków, czy udziału w konkursach z wartościowymi nagrodami. 

Podsumowanie

Jak zatem widać, aby wybrać dobrą oponę, nie należy kierować się tylko ceną, ale poświęcić trochę uwagi na zapoznanie się z dostępną na rynku ofertą. Wybór jest na tyle duży, że pozwala na znalezienie optymalnego modelu, zarówno pod względem właściwości użytkowych, jak i ceny. Sięgnięcie po lepsze modele zaowocuje nie tylko dłuższym, bezawaryjnym działaniem, ale także niezawodnością, niezależnie od sytuacji zaistniałej na drodze.