auto-swiatla
Jak przygotować auto do podróży?

Jak przygotować auto do podróży?

Kilka porad przed wyprawą na urlop

Jadąc swoim autem na urlop możesz zabrać ze sobą wszystko co na co masz ochotę. Na przykład grill, rower, a może i nawet łódkę? Jeśli uważasz, że te gadżety mogą się przydać na miejscu i gabaryty samochodu na to pozwalają – jadą z Tobą. Wymarzone wakacje mogą jednak szybko zmienić się w koszmar jeśli samochód odmówi w drodze posłuszeństwa. Co zrobić, aby zminimalizować to niebezpieczeństwo?

Sprawdź termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC

Brak ważnego przeglądu czy ubezpieczenia OC może skutecznie uniemożliwić kontynuowanie podróży, a także narazić Cię na wiele nieprzyjemności w razie zdarzenia losowego na drodze. Przed wyjazdem obowiązkowo sprawdź czy przegląd techniczny i ubezpieczenie OC będą ważne przez cały zaplanowany czas  podróży.

Sprawdź czy masz komplet wyposażenia dodatkowego

wyposazenie.jpg

Przed wyjazdem warto sprawdzić legalizację gaśnicy samochodowej, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę, kable rozruchowe, zapasowe żarówki i uniknąć zbędnych dyskusji z policjantem.

Zabierz komplet podstawowych narzędzi i linkę holowniczą

Możesz nie mieć drygu do majsterkowania przy samochodzie, ale komplet najistotniejszych narzędzi może się przydać w sytuacji podbramkowej i pozwoli Ci uchronić się przed zbędnymi kosztami. Linka holownicza przyda się, gdy samochód odmówi posłuszeństwa, a inny kierowca zaproponuje swoją pomoc i odholuje Cię do najbliższej stacji benzynowej lub warsztatu.

Sprawdź powietrze w kole zapasowym

Ta z pozoru banalna usterka może Cię zablokować na poboczu na dłuższy czas. Przed podróżą sprawdź stan koła zapasowego.

Zaktualizuj mapy w nawigacji samochodowej

Jeśli korzystasz z nawigacji samochodowej sprawdź czy jej producent nie udostępnia nowszej wersji map niż aktualnie zainstalowane w Twoim urządzeniu – często bezpłatna aktualizacja pozwoli wykorzystać nowo wybudowane autostrady i ominąć remontowane odcinki dróg.

Poświęć trochę czasu aby przeanalizować jakimi drogami prowadzi najlepsza trasa. Jeśli Twój samochód zasilany jest paliwem LPG warto sprawdzić czy i, w których miejscach trasy, znajdują się stacje autogazu.

Dodatkowe ubezpieczenie Assistance

Fotolia_61446761_S.jpg

Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które w razie usterki mechanicznej zapewni darmowe holowanie do warsztatu, bezpłatną naprawę czy nawet samochód zastępczy.

Umów się na darmowy przegląd samochodu

mastercheck.jpg

Jeśli chcesz przeprowadzić dokładną kontrolę stanu technicznego samochodu, to możesz odwiedzić serwis EUROMASTER w swojej okolicy. Najlepiej umówić się na przegląd na 3-4 tygodnie przed planowanym wyjazdem. To pozwoli, w razie potrzeby, zlikwidować ewentualną usterkę. Serwisant podczas wizyty wykona darmowy przegląd, wypełni kartę MasterCheck, w której zaznaczy jakie wykonał czynności kontrolne i jaki jest stan ogólny pojazdu. Może zasugerować wykonanie niezbędnych napraw i przygotuje kosztorys. Sugerowane naprawy można wykonać od ręki lub umówić się na dogodny termin.

Warto wykonać taki przegląd samochodu przed wyjazdem lub przynajmniej raz na pół roku.