Znajdź i kup oponę

(?)
(?)
rejestrajca_auta1
Jak przerejestrować samochód

Jak przerejestrować samochód

szybko i bez komplikacji

Przerejestrowanie auta wcale nie musi być drogą przez mękę. Wszystkie urzędowe formalności możesz bowiem załatwić szybko i bez komplikacji – o ile odpowiednio się do tego przygotujesz.

 

Jak przerejestrować samochód

Po miesiącach szukania najlepszych ofert wreszcie udało ci się go znaleźć. Wymarzony samochód jest już w twoim garażu, a ty zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, by go przerejestrować. Wiesz, że załatwienie formalności w urzędzie to nic trudnego, ale od znajomych słyszałeś, że jest tak tylko w teorii. Często bowiem zdarza się, że w urzędzie nie udaje się załatwić wszystkiego, a osoba rejestrująca samochód musi się pojawić tam jeszcze raz.

Tymczasem tego typu problemy zwykle są wynikiem braku wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Jeśli dobrze zaplanujesz wizytę w urzędzie i wyposażysz się we wszystkie niezbędne dokumenty, nie musisz obawiać się komplikacji. Jak więc przygotować się do przerejestrowania auta? Jakie dokumenty będą niezbędne, by urzędnik nie odrzucił twojego wniosku? Ile zapłacisz za załatwienie wszystkich formalności?

 

Przerejestrowanie auta z Polski

Aby przerejestrować samochód, wybierz się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, będzie to urząd miasta, w pozostałych zaś przypadkach – urząd starostwa powiatowego. Nie musisz stawiać się tam osobiście. Jeśli nie masz na to czasu lub możliwości, wszystkie formalności może załatwić w twoim imieniu pełnomocnik. Gdy wybierzesz członka swojej najbliższej rodziny, nie poniesiesz dodatkowych opłat.  Jeżeli za pośrednika wybierzesz osobę niespokrewnioną – zapłacisz 17 złotych opłaty skarbowej.

Wniosek o zarejestrowanie auta możesz zdobyć na dwa sposoby – pobierając go strony urzędu, drukując i uzupełniając w domu, bądź odebrać w urzędzie i wypełnić bezpośrednio przed oddaniem. Do wniosku powinieneś dołączyć swój dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży z przeglądem technicznym, dotychczasowe tablice rejestracyjne oraz, jeśli nią dysponujesz, kartę pojazdu. Jeśli do urzędu chcesz przyjechać rejestrowanym autem, zabierz narzędzia, którymi zdejmiesz tablice lub upewnij się, że na miejscu działa punkt, którego pracownicy zdemontują je za niewielką opłatą

Złożyłem wniosek. Co dalej?

rejestrajca_auta2.png

Po dopełnieniu wszystkich formalności w urzędzie i uiszczeniu niezbędnych opłat (o nich opowiemy za chwilę), otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny. Możesz posługiwać się nim przez maksymalnie 30 dni, jednak stały (tak zwany twardy) dokument kierowcy zwykle otrzymują nieco szybciej – trwa to od 1 do 3 tygodni. Co ważne, jeśli auto kupiłeś w tym samym powiecie, w którym je rejestrujesz, nie będziesz musiał zmienić tablic rejestracyjnych. Wystarczy, że urzędnik zmieni na nich naklejki legalizacyjne.

Przerejestrowując auto, nie zapomnij o ubezpieczeniu. Polisa OC po sprzedaży auta będzie nadal ważna, o ile nie wypowiesz umowy – a to możesz zrobić w dowolnym momencie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj że firma ubezpieczeniowa może na nowo obliczyć składkę, a więc niewykluczone jest, że zapłacisz więcej niż poprzedni właściciel.

 

Używane auto z zagranicy

Rejestrując auto, które kupiłeś za granicą, musisz przygotować się na więcej formalności. Do wniosku, poza wymienionymi wcześniej dokumentami, w takim przypadku powinieneś dołączyć również dowód opłacenia podatku akcyzowego, a jeśli kupiłeś go w kraju niebędącym członkiem UE – dowód odprawy celnej i świadectwo zgodności WE. Pamiętaj też, że dokumenty wystawione w obcym języku przed złożeniem w urzędzie muszą być przełożone przez tłumacza przysięgłego.

Ile kosztuje rejestracja auta?

Rejestracja samochodu to nie tylko formalności, ale też koszty. Jeśli rejestrujesz auto kupione w naszym kraju, powinny one zamknąć się w kwocie 180 złotych i 50 groszy. Składają się na nią opłata ewidencyjna (2 zł), naklejki – legalizacyjna (12,5 zł) i kontrolna (18,5 zł) – oraz opłata za wydanie pozwolenia tymczasowego (13,5 zł) i dowodu rejestracyjnego (54 zł). Za tablice rejestracyjne zapłacisz natomiast 80 złotych, ale tego wydatku możesz uniknąć, jeśli kupujesz auto zarejestrowane dotąd w tym samym powiecie. Dodatkowe, opcjonalne opłaty to indywidualne tablice (aż 1000 zł) i wspomniane już wystawienie pełnomocnictwa.

Koszty rejestracji auta kupionego za granicą są nieco większe i wynoszą 256 złotych. Nieznacznie (o 50 gr) droższa będzie wówczas opłata ewidencyjna, będziesz też musiał wyrobić kartę pojazdu, za co zapłacisz 75 złotych. Nie zapominaj również o kosztach pracy tłumacza przysięgłego, które w zależności od miasta, ilości dokumentów i języka mogą wynieść od 50 do nawet 200 złotych.