ciśnienie w oponach (2)
Jak dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach

Jak dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach

Jak często sprawdzasz?

Producenci ogumienia zalecają żeby sprawdzać ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu oraz przed dłuższą podróżą, jeśli opony są młodsze niż pięć lat. Natomiast jeśli opony są starsze, to ciśnienie w nich powinniśmy sprawdzać częściej. Pamiętaj również o kole zapasowym! Jeśli w ogóle nie kontrolujesz ciśnienia i ignorujesz tak ważną czynność podczas eksploatacji samochodu to narażasz na bezpieczeństwo siebie i twoich pasażerów.. Ciśnienie regulowane jest również każdorazowo przy sezonowej wymianie opon.

Jakie jest właściwe ciśnienie dla Twojego pojazdu?

Informację o odpowiednim ciśnieniu najczęściej znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu. Często znajduje się ona również wewnątrz pojazdu, na słupku drzwi kierowcy lub na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. Zdarza się również, że w skrzynce bezpiecznikowej. Zazwyczaj podawane są dwie wartości ciśnienia , do jazdy z pełnym obciążeniem pojazdu oraz bez niego.

Jakie ciśnienie powinno być w Twoich oponach możesz sprawdzić na stronie MICHELIN, dobierając odpowiednie opony. 

Sprawdź ciśnienie opon na stronie Michelin

https://www.michelin.pl/opony/opony-osobowe

Czym i jak sprawdzić ciśnienie w oponach ?

Do zmierzenia ciśnienia w oponie będzie Ci potrzebny ciśnieniomierz, który znajdziesz na większości stacji benzynowych lub w warsztacie samochodowym. Pamiętaj aby sprawdzać ciśnienie na zimnych oponach, wtedy pomiar jest najdokładniejszy. Zalecane wartości ciśnienia w oponach na przedniej i tylnej osi są zazwyczaj różne!

Konsekwencje złego ciśnienia w oponach

  • spadek przyczepności opony do powierzchni
  • wydłużona droga hamowania
  • uszkodzenie opony czy koła
  • zwiększenie zużycia paliwa
  • poważne obniżenie bezpieczeństwa
  • większe ryzyko aquaplaning