Znajdź i kup oponę

(?)
(?)
przechowywanie opon
Przechowywanie opon

Przechowywanie opon

Opony można bardzo łatwo zniszczyć w wyniku niewłaściwego składowania

Opony przechowujemy w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu z dala od chemikaliów (paliw, olejów, rozpuszczalników). Kompletne koła (opony z felgami) można kłaść jedno na drugim lub wieszać na hakach. Nie należy ich stawiać pionowo, ponieważ mogą ulec odkształceniu. Opony luzem mogą być ustawione pionowo lub w słupkach jedne na drugich. W żadnym wypadku nie wolno wieszać ich na hakach. Przed odstawieniem kompletnych kół warto je wcześniej umyć (szczególnie ważne w przypadku opon zimowych, mających często kontakt z solą drogową), osuszyć i dopompować. Na pewno nie zaszkodzi zapakowanie kół do foliowych worków, jednak pod warunkiem, że i jedne, i drugie będą suche.

Zasady prawidłowego przechowywania opon w serwisie i garażu

Przygotuj same opony

Zanim odłożysz opony i felgi, zadbaj o ich czystość i zabezpiecz je specjalnym środkiem Możesz użyć myjki ciśnieniowej. Pamiętaj, że koła muszą dokładnie wyschnąć - dopiero wtedy można je schować do worków foliowych lub pokrowców. Wilgoć przyczynia się do korozji felg oraz parcenia gumy.

Skorzystaj z przechowalni opon

 

Znajdź najbliższy serwis i zapytaj o cenę przechowalni opon

Przygotuj miejsce

Często zapominamy o tym, aby przed wymianą opon przygotować sobie dogodne miejsce ich składowania. Później w pośpiechu trafiają one do zatłoczonej piwnicy, lub spędzają całą zimę w wilgotnym garażu.

Jak przechowywać opony w garażu

Garaż to najpopularniejsze miejsce składowania opon. Jeśli dysponujesz własnym garażem w domu sytuacja wydaje się bardzo prosta. Musisz jednak pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach:

  • Wyznacz miejsce z dala od źródeł ciepła (grzejników, urządzeń które mogą się nagrzewać).
  • Usuń wszystkie substancje chemiczne, które mogą mieć kontakt z oponami (oleje, smary, rozpuszczalniki)
  • Użyj stojaka na opony / felgi. Unikaj bezpośredniego kontaktu z podłożem - jeśli nie masz stojaka możesz użyć tektury, bądź drewnianych palet.
  • Jeśli przechowujesz opony na felgach możesz je zarówno powiesić na hakach, położyć jedną na drugiej albo postawić obok siebie. Każdy sposób jest właściwy i nie wymaga interwencji w ciągu sezonu
  • Jeśli składujesz opony bez felg musisz liczyć się z koniecznością ich przekładania ci kilka tygodni. Jeśli ułożone są na stosie, opona ze spodu powinna być przeniesiona na górę. Jeśli opony trzymasz jedna obok drugiej, obracaj je aby uniknąć odkształceń.

Jak przechowywać opony w domu / mieszkaniu

Jeśli dysponujesz wolnym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu, możesz rozważyć przechowanie opon osobiście. Obowiązują zasady jak powyżej, z tym że musisz pamiętać, aby w pomieszczeniu obniżyć temperaturę i ograniczyć dopływ światła.

Jak przechowywać opony w piwnicy

Piwnica to również popularne miejsce przechowywania opon. Często popełniamy zasadniczy błąd wciskając opony we wszystkie wolne miejsca. Nie zapominajmy o gryzoniach które odwiedzają nasze piwnice.

Jak przechowywać opony na balkonie

Zdecydowanie odradzamy ten pomysł. Przechowywanie opon na zewnątrz powoduje ciągły kontakt z wilgocią, zmiany temperatury co powoduje szybsze zużywanie się gumy. Twoje opony stracą swoje właściwości i będziesz musiał wcześniej je wymienić. Lepiej zainwestować w przechowalnie opon.

Nie mam miejsca na trzymanie opon…

Nic straconego. Większość profesjonalnych serwisów i firm oponiarskich świadczy usługę przechowalni opon za rozsądną cenę. Czasami nie warto ryzykować uszkodzenia opon, bądź zawracać sobie głowy i wolnej przestrzeni składowaniem opon.

 

Oznacz każdą oponę

Jeśli decydujesz się na samodzielną wymianę kół pamiętaj, aby właściwie je oznaczyć.

Pozwoli Ci to na właściwe rotowanie opon w przyszłym sezonie.
Zazwyczaj stosuje się oznaczenia: LP - Lewy przód, PT - Prawy tył.

Napisy najlepiej nanieść kredą, lub jeśli używasz worków na opony, możesz oznaczyć je markerem.

 

Informacja, z której osi opona została zdjęta, ma jest istotna w przypadku kół z czujnikami ciśnienia. Jeśli ich nie przeprogramujemy, samochód będzie otrzymywał nieprawidłowe komunikaty w zakresie ciśnienia w oponach.

Infografika

przechowywanie opon, hotel opon