Znajdź i kup oponę

(?)
(?)
Jakie felgi do opon zimowych2
Jakie felgi do opon zimowych?

Jakie felgi do opon zimowych?

Stalowe czy aluminiowe?

Zbliża się czas zmiany opon letnich na zimowe. W tym czasie większości kierowców zaprząta głowę odpowiedź na pytanie, czy zimą można zastosować felgi aluminiowe ?

Na zimę - felgi aluminiowe czy stalowe

Zimą felgi samochodu wystawione są na ciężkie warunki. Wielu kierowców zastanawia się, czy opłaca się jeździć na felgach aluminiowych, czy lepiej założyć stalowe.

Felgi stalowe

Jest wielu przeciwników użytkowania felg aluminiowych na zimę, ponieważ twierdzą, iż felgi ze stopów lekkich podczas kontaktu z solą drogową i innymi środkami chemicznymi rozsypywanymi na drogach, szybciej ulegają korozji. Dlatego niektórzy kierowcy często decydują na felgi stalowe, gdyż są one odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i przede wszystkim ze względu na niższa cena w porównaniu do felg aluminiowych. Zimą zdecydowanie łatwiej o uszkodzenie w licznych dziurach, co w kwestii felgi aluminiowej z pewnością będzie bardziej odczuwalne w skutkach dla kieszeni kierowcy. Prostowanie czy ogólna naprawa felgi aluminiowej jest istotnie droższe niż stalowej. Felgi stalowe są bardziej podatne na korozję. Wynika to z paru przyczyn. W pierwszej kolejności zakładając kołpak na felgę stalową, prawie zawsze rysujemy ją, co staje się bazą do tworzenia procesów korozyjnych. W drugiej kolejności, między kołpak a felgę dostają drobne kamienie i zanieczyszczenia, które dodatkowo rysują powierzchnię felgi. Po trzecie, felgi stalowe nie są w żaden sposób zabezpieczone przed korozją. W przypadku felg stalowych nie stosuję żadnego zabezpieczenia przeciw korozji i dlatego są bardziej narażone na korozję Przy produkcji współczesnych felg aluminiowych, nawet tych najtańszych kompleksowo zabezpiecza się je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wyjątkiem są felgi chromowane i polerowane na wysoki połysk, które posiadają cieńszą warstwę ochronną. Trzeba mieć również świadomość, że felga, która nie jest regularnie konserwowana, może ulec szybszej korozji zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych.

Felgi aluminiowe

Jeśli zdecydujemy się na felgi aluminiowe, powinniśmy wybrać takie, które mają prosty wzór. Zaletą będzie nie tylko cena, ale również łatwiejsza konserwacja. Prosty wzór felgi aluminiowej ułatwi w przyszłości czyszczenie i utrzymanie felgi. Argumentem przemawiającym za przeciwko używaniu felg aluminiowych zimą, jest większe ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Samochód, który wpadnie w poślizg zimą, często zatrzymuję się dopiero na jakiejś przeszkodzie. Uszkodzenie takiej felgi może wskazywać na konieczność jej naprawienia. W skrajnych przypadkach felga nie nadaję się do użytkowania.

Można rozważyć zakup drugiego kompletu w przypadku gdy posiadamy felgi z dużymi obręczami i niskoprofilowymi oponami. Taki zestaw nie jest rzadko spotykany. Obecnie taki zestaw jest często wybierany jako standardowe wyposażenie w segmencie premium i klasie wyższej.

Zakup drugiego mniejszego zestawu felg i opon to wydatek, który w przyszłości daje niemałe oszczędności. Zimą kierowcy trudno zauważyć ukryty pod śniegiem krawężnik czy inną przeszkodę. Dlatego nie trudno o uszkodzenie felgi o dużej średnicy a co za tym idzie poniesienie dużych kosztów naprawy lub wymiany na nową felgę.

Rozwiązanie idealne

Doskonałym rozwiązaniem jest posiadanie kompletów kół, który nosi za sobą wiele zalet. Zestaw felg z nałożonymi oponami zajmuje tyle samo miejsca w garażu co same opony. Dodatkowo kierowca sam może wykonać sezonową wymianę kół, a w przypadku gdy wykona usługę w dowolnej wulkanizacji, to koszt za jej wykonanie będzie i tak niższy niż przy zmianie opon.