Auto w czasie burzy
Auto w czasie burzy

Auto w czasie burzy

Jak dbać o bezpieczeństwo auta i kierowcy

Sezon burzowy w pełni. By twoje auto bez szwanku przetrwało nawałnicę, musisz pamiętać o kilku najważniejszych regułach. Oto one.

 

W czasie burzy najbezpieczniej w aucie?

O tym wyjeździe myślałeś już od kilku tygodni. Wszystko zaplanowałeś w najmniejszych szczegółach, nie wziąłeś jednak pod uwagę pogody i niespodzianek, jakie może zrobić. W połowie trasy słońce schowało się za chmurami, a na horyzoncie zaczęło błyskać. Burza rozpętała się zaraz po tym, jak zdołałeś znaleźć przydrożny parking. Postanowiłeś cierpliwie przeczekać nawałnicę, bo wiesz, że w środku auta jesteś całkowicie bezpieczny.

I choć rzeczywiście samochód podczas burzy jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc, to nie zagwarantuje ci stuprocentowej ochrony przed żywiołem. Szanse na bezproblemowe przeżycie wichury możesz jednak zwiększyć stosując się do kilku prostych zasad. Warto zresztą pamiętać o nich także kiedy nie przebywasz w samochodzie, bo skutki nawałnic mogą być bardzo poważne przede wszystkim dla niego.

 

Gdzie ustawić auto podczas burzy?

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście odstawienie samochodu do solidnego, murowanego garażu. W podróży zwykle trudno jednak o taką możliwość, a ty musisz poszukać innych rozwiązań. Jeśli jesteś w mieście, postaraj się znaleźć centrum handlowe lub inny budynek z ogólnie dostępnym, krytym parkingiem. Co jednak, jeśli wiesz, że nadchodzi burza, a do najbliższego miasta zostaje kilkadziesiąt kilometrów?

W takich sytuacjach powinieneś znaleźć miejsce, w którym ewentualne skutki burzy nie będą tak niebezpieczne. Jak łatwo się domyślić, należy przede wszystkim należy unikać miejsc pod drzewami, dużymi reklamami, znakami drogowymi i innymi przeszkodami. Nie parkuj też w nisko położonych miejscach, bo w razie intensywnych opadów to właśnie tam zbiera się woda, która może podmyć twój samochód.

 

Chroń samochód przed gradem

Skoro już mowa o opadach, nie sposób zapomnieć o gradzie, który dla twojego auta może okazać się naprawdę niebezpieczny – szczególnie, kiedy stłuczona zostanie przednia szyba. Jeśli podczas burzy nie masz możliwości ukrycia samochodu w garażu, powinieneś więc zabezpieczyć go w inny sposób. Na szczęście istnieje metoda, która zapewni ci ochronę pojazdu nawet, gdy burza dopadnie cię daleko od zabudowań.

Tym sposobem jest… zwykły koc. Im będzie on grubszy, tym lepszą ochronę zagwarantuje najbardziej wrażliwym częściom samochodu. Najlepiej sprawdzą się grube koce wełniane, które zaabsorbują niemal całą siłę uderzenia gradziny. Okrywaj nimi przede wszystkim przednią szybę, a w razie konieczności także dach (jeśli jest przeszklony) i tylną szybę.

 

Burza w aucie. Na pewno bezpiecznie?

Na początku wspomnieliśmy już, że samochód podczas burzy wcale nie musi być stuprocentowo bezpieczny. Zapewni ci wprawdzie ochronę przed uderzeniami piorunów, ale tylko jeśli nie będziesz wówczas dotykać żadnych elementów metalowych. W innym wypadku karoseria zadziała jak klatka Faradaya i bezpiecznie odprowadzi energię elektryczną do gruntu.

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów zależy też od tego, czy w czasie gwałtownej burzy samochód będzie w ruchu. Jeśli warunki na drodze stają się naprawdę trudne, najlepiej zatrzymać samochód na poboczu lub parkingu (o tym, jakie miejsce będzie najlepsze, napisaliśmy już przed chwilą) i koniecznie włączyć światła postojowe. Jazdę powinieneś kontynuować dopiero kiedy burza się skończy.